Siirry pääsisältöön
Julkaistu 16.4.2026

Tiedote 16.4.2026


Tänään klo 11 aikoihin tuli tieto, että Taavetin keskustassa on ollut uhkaavasti käyttäytyvän oloinen henkilö, ilmeisesti jonkunlaisen teräaseen kanssa. Koulukeskuksen alueelta ei henkilöä ole nähty tai tavattu.

Varotoimenpiteenä koulussa oli loppupäivän tunnit luokissa ja välitunnit vietettiin sisällä sekä lisättiin ulkovalvontaa koulukeskuksen pihalle klo 15.15 asti.

Poliisilta saimme kello 12 aikoihin varmistuksen, että oppilaat voivat mennä normaalisti kotiin ja klo 13 poliisi vielä uudelleen varmisti, että voimme jatkaa koulutoimintaa ja elämää normaalisti. Koulu jatkuu huomenna lukujärjestyksen mukaisesti. Tarpeen mukaan tiedotamme lisää, jos tilanne muuttuu.

Huoltajat keskustelkaa asiasta tänään kotona lastenne kanssa ja antakaa turvallinen aikuisen keskustelutuki, mikä rauhoittaa lastanne.   

Mahdollisesti asiaan liittyen on löytynyt ruuveja eripuolilta Taavetin keskustaa myös ulkoilualueilta, joten lemmikkien ulkoiluttajat huomioikaa tämä.

Kunnan tekninen toimi on lakaisukoneella käynyt lakaisemassa Taavetin taajama-alueella mahdollisesti heiteltyjä ruuveja. Kuntalaisia pyydetään olemaan yhteydessä kuntaan, jos ruuveja löytyy vielä lisää.

Jaa sivu: