Siirry pääsisältöön
Julkaistu 9.2.2026

Kunnanhallituksen kokoustiedote 9.2.2026

 

Kunnanjohtaja Risto Alaheikan erosopimuksen hyväksyminen

 

Kunnanhallitus esittää kunnanjohtaja Risto Alaheikan kanssa käytyjen neuvottelujen lopputuloksena syntyneen sopimuksen kunnanvaltuustolle hyväksyttäväksi. Alaheikalle korvataan saamatta jääneet palkkasaatavat ja 12 kk palkkaa vastaava sovintokorvaus, yhteensä n. 233 000 €.

 Kunnanvaltuusto päättää asiasta ensi maanantaina 16.2.2026 kokouksessa.

- Kunnanhallituksen puheenjohtaja Juri Vuorinen pitää syntynyttä sovintoratkaisua tyydyttävänä: tärkeintä on päästä       eteenpäin ja jättää tämä valitettava episodi taakse. Näin päästään kehittämään kuntaa edelleen ja etenemään uuden kunnanjohtajan rekrytoinnissa suunnitelmien mukaan.

 

Rantaosayleiskaavojen muutokset


Kunnanhallitus ehdottaa valtuustolle yleiskaavamuutoksen hyväksymistä Ylä-Kivijärven alueella, josta on jätetty Tervaniemen alue pois. Kaavamuutoksessa yksityiset henkilöt saisivat siirtää rakennuspaikkoja omistamillaan maa-alueilla suotuisammin rakennettaviin paikkoihin.

Osallistumis- ja arviointisuunnitelmat (OAS) sekä kaavaluonnokset kaavamuutosten osalta nähtäville

Osallistumis- ja arviointisuunnitelma (OAS) laaditaan kaavoituksen alkaessa osana kaavatyön ohjelmointia. Siinä esitellään suunnitelma osallistumisen ja muun vuorovaikutuksen järjestämisestä sekä vaikutusten arvioinnista (Alueidenkäyttölain 63 §).

Osallistumis- ja arviointisuunnitelma on tarkoitettu lähialueen asukkaita, kuntalaisia, työntekijöitä, järjestöjä, kunnan ja valtion viranomaisia sekä muita osallisia varten. OAS:n tarkoituksena on antaa perustiedot kaavahankkeesta ja sen valmisteluprosessista niin, että osalliset voivat arvioida kaavan merkitystä ja tarvetta osallistua sen valmisteluun.

 Jurvalanharjulla esitetyssä kaavaluonnoksessa mahdollistettaisiin rivitalon, paritalon tai kahden omakotitalon rakentaminen rakennuspaikalle. Tämän hetkinen kaava mahdollistaa ainoastaan rivitalorakentamista.

 

Taukaniemen ranta-asemakaavan luonnoksen mukaan alueelle voi rakentaa yhden yksiasuntoisen lomarakennuksen sekä sauna- ja muita talousrakennuksia siten, että talousrakennusten lukumäärä on enintään neljä. Määräykset ovat hyvin pitkälti vastaavanlaisia kuin Kivijärven rannalla muuallakin voimassa olevat kaavamääräykset. Kaavassa osoitetaan lisäksi paikka  puutavaran vesistökuljetuksiin, lastauksiin ja varastointiin.

Työllisyystilanteesta

Joulukuun 2025 työllisyysluvut kertovat erityisesti työttömien miesten määrän kasvusta.  Työttömiä työnhakijoita oli yht. 12,7 %, mikä on suurin piirtein sama kuin valtakunnallinen keskiarvo 13 %.  Etelä-Karjalassa työttömiä oli keskimäärin 15 %.  Työllisyyden odotetaan elpyvän kesää kohti mentäessä.

 

 

Jaa sivu: